eating at home is cheaper

than eating at restaurants, and usually more tasty, if you play your cards right.

we started by making the dough on thursday night, using this recipe.

we took the dough out on saturday night. and formed it into flat pies.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

i made the sauce using tomato paste, garlic, basil, olive oil, sugar, salt, and lots of hot peppers.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

we sauteed frozen artichokes in balsamic vinegar and garlic.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

then we sauteed the mushrooms in olive oil
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

gerard put some sauce on a pizza
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

i got a pizza stone, because i am serious about making pizza.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

it turned out pretty great.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

one of my more successful culinary experiments.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

i asked mary if she would pay money for it, and she said… yes!
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

then we played cards after a brief field trip to a home gallery where i watched a cat version of star wars.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

it was fun.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

we are really competitive.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

mary learned how to play rummy
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

gerard is a cardshark… during sharkweek.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

i am pleased it is sweater season, btw.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Advertisements

5 thoughts on “eating at home is cheaper

  1. Wow, it’s been a long time since I’ve been to your blog. But I do have to say – you were right. I did have a home made pizza night and it was cheaper. A bit more work and I had to improve my Uhm cooking skills, but cheaper.

    Hope to visit your site again.

  2. I go to restuarant that is 3 min away – so i save gas and one large pizza with extra cheese – is $12.71 – but I pick it up.
    The differences are alot and your dinner experience is defferent – when I eat in the restuarant with the family it can cost me drinks, extra and tip around $32 dollars [ estimate – depending if we order something extra and four 2 adults and two kids – one large pizza is enough for us ]

    I was just asking becuase it look like something fun I could do with with my kids [ my duaghter is eleven and my boy is only four ] . Thank you for your response.

    Bill
    http://yuthink.blogspot.com

    Would like to exchange linking if possible – like your site.

  3. Hi Bill-
    That is a good question, here is my logic in how making this pizza is cheaper than what I would normally spend on the equivalent.
    My favorite pizza place is called Coalfire, and each pizza there costs between 12-18 dollars. Usually, with 5 people, we would order 4 pizzas. Right there, it is $75, not including salads. Flour costs about $4 a bag, but you can make so much dough from one large bag of flour. Yeast is $.99 for 4 packets, and that is enough for a lot of dough. My pricing also reflects having some things on hand- such as olive oil, garlic, and various other spices. The base for the sauce costs around $2.00, and other various toppings such as mushrooms, artichokes, and fresh cheeses add up to roughly $15. So your total cost is $23, and you have plenty of ingredients left over to make more dough at a later date. If you go out to eat, to the particular pizza place that I like in Chicago, for 5 people, including 2 bottles of wine (this place is a byob) at $10 a bottle, and 3 salads at $7 that we split, your total would be around $116, without a 20% tip, which would make it $140. When we make this at home, the total cost, including 2 bottles of wine at $10 a bottle, and a large spinach salad which costs $10 for ingredients and comes to $53 to feed 5 people, and you get to hang out in the comfort of your home. Of course, it takes more planning, and the price of ingredients varies, according to where you live, but it is really fun to make and probably much healthier than a pizza that costs $12.71… I have to ask where you get this pizza? Does the $12.71 include delivery? Does the company you buy the pizza from use high fructose corn syrup? I’ve seen from your blog that you have kids… kids love making pizza!

    So to answer your question, in my world, it is less expensive to stay at home and make my own pizza than it is to go to the pizza place that I enjoy. I can’ say if it would be less expensive for you, but I’d urge you to try it. If you don’t have some of the basic ingredients around your house, the adventure might take an initial investment that will be more expensive than just ordering from a large chain, but you’ll have the ingredients on hand, and it will be a healthy and delicious alternative.

    Happy Pizza making!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s